Mając upatrzoną nieruchomość oraz wyliczoną zdolność kredytową (w przypadku, gdy bierzemy kredyt) do zakupu wystarczy kilka kroków.

Na początek umawiamy się z agentem nieruchomości, który zajmuje się interesująca nas nieruchomością. Po oględzinach i decyzji o zakupie, składamy ofertę kupna do agencji nieruchomości (kauptilboð). Podajemy w niej kwotę jaką proponujemy wraz z informacją jaką część kwoty stanowi wkład własny, a jaki kredyt (jeśli bierzemy). Jeżeli dajemy niższą kwotę niż widnieje w ofercie, właściciel może się nie zgodzić, ale dać kontrofertę (gagntilboð) by wyjść na przeciw. Oczywiście możemy ponownie dać ofertę (kauptilboð) na inną kwotę lub zgodzić się na proponowaną przez sprzedającego.

Po ustaleniu kwoty sprzedaży, obie strony podpisują ofertę i z nią udajemy się do banku, w którym chcemy wziąć kredyt. W przypadku kupna za gotówkę, pomijamy ten krok. Przyznanie kredytu trwa w zależności od kwoty i czasu jaki dany bank potrzebuje na daną sprawę. Może trwać od kilku dni do nawet miesiąca. Bank zazwyczaj kontaktuje się z nami za pośrednictwem biura i po przyznanym kredycie, podpisujemy umowę wstepną kupna-sprzedaży (kaupsamning).

Najczęściej wpłatę własną płacimy w dwóch transzach. Ma to zabezpieczyć głównie kupującego, gdyż w przypadku znalezienia usterki lub jeśli mieszkanie nie będzie posprzątane (według prawa powinno być), możemy negocjować kwotę drugiej transzy lub opłacenie z niej ekipy sprzątającej. Zapewne po podpisaniu tej umowy, dostaniemy klucze. Bywa jednak, że sprzedający zaznaczył, że potrzebuje kilku miesięcy na wyprowadzkę i znalezienie nowego lokum. W takim przypadku ustalana jest kwota jaką poprzedni właściciel ma nam płacić za użytkowanie mieszkania.

Przy wpłacie drugiej transzy z wpłaty własnej (o ile płacimy w dwóch), podpisujemy umowę końcową (afsal) i oficjalnie stajemy się właścicielami nieruchomości. Umowa końcowa najczęściej podpisywana jest po ok.miesiącu od wstępnej, gdyż tyle czasu zajmuje proces podczas którego nasz kredyt spłaca kredyt poprzednich właścicieli lub pieniądze z niego wpływają na ich konto.

Przydatne informacje: Przy podpisaniu umowy, będziemy musieli wybrać ubezpieczalnię. Po kupnie podpiszemy umowy z dostawcami prądu oraz wody. Warto sprawdzić ważność czujników dymu oraz gaśnicy. Zameldujemy się oraz zobaczymy informacje na temat naszej nieruchomości na naszej stronie na skra.is. Warto wiedzieć, że najczęściej kredyt przychodzi na konto bankowe w postaci dwóch osobnych rachunków do zapłaty.

Autor: Ewelina Gąciarska

Przydatne? Wesprzyj mnie na PATRONITE

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki