Ważne informacje na temat zakupu nieruchomości na Islandii 
Jedna ze stron z ogłoszeniami: http://fasteignir.visir.is

Ceny nieruchomości określane są przede wszystkim na podstawie fasteignamat czyli wyceny wartości nieruchomości. Drugi wyznacznik to wszelkie remonty i cena nieruchomości po renowacji bywa dużo większa niż fasteignamat. Wycena wartości nieruchomości powinna znajdować się w każdym ogłoszeniu.
Bardzo często domy i domki letniskowe stoją na ziemi dzierżawionej od gminy lub właściciela terenu. W przypadku dzierżawy od gminy, najczęściej istnieje możliwość wykupienia ziemi na własność. Przed zakupem warto sprawdzić okres umowy, gdyż po zakończeniu, może być wymagana opłata za zawarcie nowej. Najczęściej umowy są zawierane na okres 20-50 lat. Co roku płacimy ustaloną w umowie kwotę dzierżawy, albo raz w roku lub miesięcznie właścicielowi ziemi, albo w kwocie podatku od nieruchomości, w przypadku ziemi dzierżawionej od gminy. Kwoty wahają się w zależności od położenia i wielkości działki, jednak najczęściej jest to kwota 150-300 tyś ISK rocznie.

Przy zakupie samej działki, warto dopytać czy to zakup ziemi na własność czy tylko opłata za zawarcie umowy dzierżawy. Użytkowanie ziemi dzierżawionej nie różni się od użytkowania ziemi na własność, chyba że w umowie są zawarte inne informacje. Ziemia na własność zazwyczaj jest droższa na wstępie, ale z upływem lat utrzymanie może okazać się o wiele tańsze.
Jeśli nie wiemy jaką mamy zdolność kredytową, można udać się do banku i zrobić greiðslumat czyli wycenę zdolności kredytowej. Opłata wynosi ok.6500 ISK dla osoby lub ok.9900 dla małżeństwa/ osób w zarejestrowanym związku. Zdolność kredytowa jest wyliczana na podstawie zarobków, ilości dzieci, posiadanych samochodów oraz wszelkich obciążeń finansowych jak kredyty, debet w koncie czy karty kredytowe. Kwotę naszej zdolności kredytowej otrzymujemy w formie raty miesięcznej, gdyż mając mniejszą zdolność, możemy wziąć kredyt w mniejszej racie na dłuższy okres czasu, a mając dużą, większy kredyt lub na krótszy okres czasu.


Na Islandii mamy 3 rodzaje kredytów mieszkaniowych:
Verðtryggð oferuje mniejszą kwotę raty kredytu, ale dłuższy okres spłacania. W końcowej fazie spłacania, mamy dużo większą kwotę do spłaty niż na początku.
Óverðtryggð oferuje wyższą kwotę raty kredytu, ale przy szybszym okresie spłaty.
Blandað jest zmieszaniem dwóch powyższych kredytów.


Islandzkie banki oferują zniżkę na zakup pierwszej nieruchomości na Islandii. Zniżka ta działa jedynie w przypadku pierwszej w ogóle nieruchomości. Jeśli wcześniej mieliśmy już nieruchomości, zniżka nie zalicza się. Zwolnieni jesteśmy z opłaty za wzięcie kredytu (wynosi ona ok.50 tyś ISK) i większość banków wymaga mniejszej wpłaty własnej (Najczęściej 15% ceny nieruchomości). Ponadto, od 2017 roku, możliwa jest wypłata środków z dodatkowego funduszu emerytalnego (séreignarlífeyrissjóðs) na zakup pierwszej nieruchomości. Zniżki odnoszą się jedynie do zakupu pierwszej nieruchomości mieszkalnej, w której możemy się zameldować czyli mieszkania lub domu. Nie działa w przypadku zakupu działki lub domku letniskowego. Na zakup tego typu nieruchomości wymagany jest zazwyczaj wkład własny w wysokości 40% ceny. W przypadku chęci budowy nowego domu, większość banków wymaga ok.30% wkładu własnego od kosztu całkowitego budowy domu.


W niektórych przypadkach, istnieje możliwość zakupu mieszkania za przejęciem kredytu. Takie nieruchomości są rzadko dostępne, gdyż cena nieruchomości wynosi tyle, ile kwota kredytu. W przypadku zakupu takiej nieruchomości, obciążeni jesteśmy nie tylko kosztami biura nieruchomości dla kupującego (jest to zazwyczaj kwota 50-60 tyś ISK), ale najczęściej również kosztami jakie ponosi sprzedający (kwota zależna od ceny oraz procentu jaki pobiera biuro, najczęściej ok.2% ceny nieruchomości). Nie wymagana jest wtedy wpłata własna i kredyt ,,dostajemy” taki jaki wybrał poprzedni właściciel.
W przypadku zakupu pierwszej nieruchomości, warto wziąć firmę sprawdzającą stan. Na islandzkim rynku mamy kilka dostępnych lub możemy poprosić o pomoc fachowca- budowlańca. W przypadku, gdy sprzedający zatai wadę, możemy starać się o zwrot kosztów naprawy lub nawet rozwiązania umowy, ale tylko w przypadku znaczącej wady, która mocno obniża wartość nieruchomości (w przypadku gdy jej naprawa wynosi co najmniej 10% wartości lub gdy wiedząc o niej, nie zdecydowalibyśmy się na jej zakup). Bywają również sytuacje, gdzie właściciel nigdy nie mieszkał w danej nieruchomości i wtedy na własną rękę musimy sprawdzić dokładnie jej stan.


Koszty, jakie ponosimy jako właściciel nieruchomości, o których warto wiedzieć: podatek od nieruchomości, opłata za dzierżawę ziemi (jeśli nie jest na własność), opłata do spółdzielni/wspólnoty (w przypadku mieszkań), opłata za przesył ciepłej wody, oplata za ciepłą wodę, opłata za przesył prądu, opłata za prąd, ubezpieczenie (na Islandii obowiązkowe). Opłata za wywóz śmieci jest zawarta w podatku lub opłatach do spółdzielni.


Kupując nieruchomość, powinniśmy dostać informacje czy nie jest obciążona hipoteka. Ta informacja musi być zawarta w umowie, wraz z adnotacją o tym kto po sprzedaży przejmuje hipotekę. Może zostać spłacona przez poprzedniego właściciela przy podpisaniu umowy, ale może być też przypisana do domu i przejdzie na nowego właściciela.
Kupując dom i nie otrzymując planu działki, możemy go dostać w naszej gminie. Trzeba pamiętać, że na Islandii się zdarza, że ziemia nie jest jeszcze wydzielona i mimo, że znamy jej metraż, mogą nie być jeszcze wydzielone granice działki. Możemy się udać do gminy i wezwać geodetę, który wymierzy działkę według naszego uznania, ale wszyscy sąsiedzi będą musieli zaakceptować granice.

Autor tekstu: Ewelina Gąciarska

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki