W marcu 2020 roku nastąpiły zmiany w procedurze ściągnięcia psa na Islandię. Przede wszystkim skrócony został okres kwarantanny z 4 tygodni do 2 i delikatnie zmieniła się procedura weterynaryjna.

Procedura weterynaryjna, wymagane badania i dokumenty

Zanim rozpoczniemy procedurę, należy się upewnić, że pies ma nr chip oraz ważne szczepienia i odrobaczenie. Kolejny krok to sprawdzenie czy nie znajduje się na liście ras zakazanych lub posiada inne kryteria nie zezwalajace na import:

-szczenne i karmiące suki

-psy ranne i po niedawno przebytych operacjach

-mieszance psa i wilka do 10 pokolenia wstecz

– psy poniższych ras i ich mieszańce

  1. Pit Bull Terrier/Staffordshire Bull Terrier.
  2. Fila Brasileiro.
  3. Toso Inu.
  4. Dogo Argentino.
  5. Inne rasy, które MAST uzna za niebezpieczne (np.spokrewnione z powyższymi rasami)

UWAGA! We wrześniu do listy dodano rasy: Cane Corso, Presa Canario, Boerboel oraz adnotację: ,,Psy, które mają zbliżone pochodzenie, budowę ciała i/lub charakter jak wyżej wymienione 7 ras, według dokładnej analizy MAST”

Należy zacząć od wystąpienia o pozwolenie na import psa do MAST. Mając islandzka kennitala, zrobimy to przez Internet: https://umsokn.mast.is/OnePortal/login.aspx?ReturnUrl=%2foneportal

Instrukcja krok po kroku dostępna tutaj: https://naislandii.pl/2020/11/10/pozwolenie-na-import-psa-kota-formularz-krok-po-kroku/

Osoby bez kennitala muszą wypełnić formularz:

Najważniejszym dokumentem jest formularz importu, który jest jedynym dokumentem jaki akceptuje Islandia i wszystkie informacje muszą być zapisane na nim.

Kolejny krok to wybór ośrodka kwarantanny. Na Islandii są dwa miejsca, jedno znajduje się na Reykjanes, strona www: https://einangrun.weebly.com/ Drugi ośrodek znajdziemy w miejscowości Hella na południu Islandii: https://www.okkarmosel.com/

Szczepienie przeciwko wściekliźnie: najpóźniej 120 dni przed importem.

Miareczkowanie (badanie na przeciwciała wścieklizny) najwcześniej 30 dni po szczepieniu. Od dnia pobrania krwi do badania należy poczekać 90 dni, dopiero po tym czasie import psa na Islandię będzie możliwy. Badanie jest ważne tak długo jak szczepienie przeciwko wściekliźnie według producenta danej szczepionki. Wynik musi wynieść minimum 0,5 a.e/ml. Badanie może zostać przeprowadzone tylko przez certyfikowane laboratorium. Listę znajdziemy tutaj: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/approved-labs_en

Inne szczepienia: pies musi mieć ważne szczepienia, nie może zostać zaszczepiony później niż 14 dni przed wyjazdem. Szczepienie jest ważne tyle ile przewiduje producent. Wymagane szczepienia to: leptospiroza, nosówka, parwowiroza, kaszel kennelowy, zapalenie wątroby (infectious canine hepatitis).

Badanie na brucelozę: Należy wykonać w przeciagu 30 dni przed importem, zaleca się wykonać 21-28 dni przed przyjazdem psa na Islandię. Wynik musi być ujemny, a badanie wykonane za pomocą jednej z podanych metod: IFAT, RSAT, TAT.

Badanie na leiszmanię: obowiązkowe jedynie w przypadku niekastrowanych psów i suczek. Wynik powinien być ujemny. W przypadku pozytywnego, psa będzie można importować po kastracji. Badanie należy wykonać w przeciagu 30 dni przed importem, zaleca się pomiędzy 21, a 28 dniem. Musi być wykonane jedną z podanych metod: PCR, ELISA.

Nicień płucny: dostępne są dwie metody, wybieramy jedną z nich. Pierwsza to badanie wykonane w przeciągu 30 dni przed przylotem za pomocą badania krwi na występowanie nicienia, które wykonujemy za pomocą metody PCR lub ELISA. Można je wykonać również z próbki kału, metodą Baermann. Druga metoda to podanie tabletki pomiędzy 5, a 10 dniem przed importem. Wymagany środek to Advocate lub Advantage Multi.

Pierwsze odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym: wykonujemy pomiędzy 21, a 28 dniem przed importem. Listę akceptowanych środków znajdziemy tutaj:

Drugie odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym: wykonujemy pomiędzy 5,a 10 dniem przed importem.

Ocena stanu zdrowia psa przed wylotem: musi zostać przeprowadzona pomiędzy 5, a 10 dniem przed importem. Weterynarz powinien podpisać się na formularzu importowym i sprawdzić dokładnie czy wszystkie dane znajdują się na nim.

Pozwolenie na eksport psa od Powiatowego Inspektoriatu Weterynaryjnego: w powiatowym inspektoracie, lekarz weterynarii powinien wypełnić właściwe pola na formularzu importowym. W zależności od inspektoratu, może być wymagane ,tłumaczenie przysięgłe dokumentu. UWAGA! Od września 2021 nie ma już wymogu pozwolenia od powiatowego weterynarza weterynarii.

Przesłanie dokumentów do MAST: po wypełnieniu formularza, należy przesłać go skanem wraz z certyfikatami wyników badań. Wysyłamy na adres: petimport@mast.is

Paszport: Islandia nie wymaga paszportu, ale nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Islandię i będziemy go potrzebować by wyjechać i wjechać do innego kraju. Paszport należy zalegalizować w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym, może być wymagane badanie stanu zdrowia psa na 48 godzin przed wyjazdem.

Jeśli wszystko jest w porządku to dostaniemy formularz wraz z pieczątką MAST oraz podpisem. Wszystkie dokumentu i certyfikaty (oryginały) muszą być w kopercie, przyklejone do transportera psa.

Lot: na Islandię psa można wywieźć TYLKO samolotem i jedynie na lotnisko w Keflaviku. Przylot powinien być pomiędzy godziną 06.00, a 17.00. W innym przypadku zapłacimy dodatkowy koszt. Transporter musi spełniać wymogi IATA. Obecnie 2 linie lotnicze, które zabierają zwierzęta, latają regularnie na Islandię: SAS oraz Icelandair.

Icelandair nie zabiera pod pokładem psów, których łączna waga z transporterem wynosi 40kg, natomiast można wysłać samolotem transportowym.

Opłata celna: Jeśli posiadamy psa mniej niż rok, będziemy musieli zapłacić podatek od ceny jego zakupu. Jeżeli posiadamy psa dłużej niż rok, należy przedstawić dowód (np.skan książeczki zdrowia). Zapłacimy jednak opłatę za odprawę celną (4700 ISK). Dokumenty należy wysłać na adres: tollskyrsla@icelandaircargo.is

Dokument potwierdzający odprawę celną należy pokazać przy odbiorze psa z kwarantanny, inaczej nie zostanie on wydany.

Koszt ściągnięcia psa na Islandię

Kwarantanna: 220 tyś ISK (Hafnir) lub 230 tyś ISK (Hella)

Pozwolenie na import: 37.400 ISK

Opłata celna: zależna od ceny psa lub 4700 ISK jeśli psa posiadamy ponad rok

Bilet lotniczy i transport na lotnisko z Polski (zależne od linii)

Jeśli przylecimy poza godzinami 06.00-17.00 dodatkowa opłata wynosi ok.30.000ISK, jeśli zwierząt jest więcej, koszt maleje proporcjonalnie i jest rozdzielany pomiędzy właścicieli.

Pies, który nie został zachipowany na Islandii będzie wpisany do bazy i koszt to 1500 ISK

Miareczkowanie: ok.200 zł

Inne badania i wizyty: zależnie od ceny danej kliniki weterynaryjnej, przeciętnie jest to koszt 300-700 zł.

Transporter dla psa to wydatek kilkuset złotych.

Łączny koszt wyniósł nas ok 400 tyś ISK, z czego nie zapłaciliśmy podatku, gdyż psa posiadamy kilka lat, ani opłaty za zarejestrowanie chipu, gdyż pies pochodzi z Islandii. Natomiast zapłaciliśmy dodatkowy koszt za przylot poza godzinami pracy weterynarza.

Kilka dodatkowych informacji:

Psa nie widzimy na lotnisku w Keflaviku, gdyż jest on po przylocie badany przez weterynarza, sprawdzane jest czy transporter spełnia wymogi IATA i jest przewieziony od razu do ośrodka kwarantanny. Możemy tam dzwonić i nawet prosić o zdjęcia psa. W transporterze nie należy zostawiać drogich legowisk, a obrożę ściągnąć lub kupić tania, gdyż zarówno obroża jak i wszystko z transportera zostaje zutylizowane. Transporter zostanie rozłożony i zdezynfekowany. Jeśli nasz pies musi jeść specjalistyczną karmę, należy ją dostarczyć do osrodka kwarantanny, ale najlepiej wyliczyć ile pies jej potrzebuje na cały pobyt, gdyż reszta nie zostanie nam zwrócona, a zutylizowana. W ośrodku kwarantanny pies będzie dwukrotnie badany przez weterynarza i na koniec dostaniemy formularze z tych kontroli. Można wykupić kąpiel, pielęgnację sierści lub szkolenie, w zależności od wybranego ośrodka. Są to dodatkowo płatne usługi.

Aktualizacja 26.20.2021: MAST uruchomił czat (na stronie MAST, dostępny w dni robocze w godzinach 9-12 oraz 13-15) dla osób ściągających psy i koty na Islandię oraz specjalny KALKULATOR pomagający w zaplanowaniu dat badań.

Przydatne? Wesprzyj mnie na PATRONITE


Autor: Ewelina Gąciarska

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki