Formularz należy wypełnić miesiąc przed planowanym przyjazdem psa lub kota lub wcześniej. Pozwolenie na import ważne jest rok od wydania. Po zatwierdzeniu formularza przez MAST, mamy miesiąc na zapłacenie za dokument potwierdzający pozwolenie na import, jest to kwota 37.400 ISK zarówno dla psa jak i kota.

Formularz online dostępny jest dla osób posiadających nr ewidencyjny kennitala. Wchodzimy w link: https://umsokn.mast.is/OnePortal/login.aspx?ReturnUrl=%2foneportal I logujemy się poprzez klucz islykill lub dowód elektroniczny. Po zalogowaniu, klikamy w ,,umsóknir”

Następnie wybieramy formularz dla psa lub kota. Po wybraniu, zostajemy przekierowanie na stronę, gdzie musimy podać dane osoby wypełniającej formularz (jeśli jest inna niż osoba importująca zwierzaka) oraz osoby, która importuje.

Następnie musimy podać dane zwierzęcia jakie chcemy importować. Polska znajduje się w grupie 2 krajów i wybieramy z okienka drugiego.

Po wypełnieniu formularza i zatwierdzeniu na dole strony, otrzymamy nr potwierdzający. Zaleca się go zapisać. Dodatkowo widzimy status sprawy po zalogowaniu się i przejściu do zakładki ,,mín mál”.

Autor: Ewelina Gąciarska

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki