W większości przypadków, sprzedaż nieruchomości odbywa się na Islandii za pośrednictwem biura nieruchomości. W kraju jest spory wybór i warto kierować się przede wszystkim opinią klientów.

Agent nieruchomości pomoże nam w wycenie nieruchomości, zazwyczaj bierze się pod uwagę obecny fasteignamat (wycenę wartości nieruchomości). Jeśli robiliśmy remont lub zostało coś dobudowane, warto zrobić ponowną wycenę dzięki której podniesiemy wartość. Wpisując swój adres lub numer ewidencyjny nieruchomości, w podanym linku możemy sprawdzić obecny fasteignamat: https://www.skra.is/leit-i-fasteignaskra/

Wniosek o ponowną wycenę nieruchomości możemy wysłać tutaj: https://www.skra.is/umsoknir/eydublod-umsoknir-og-vottord/stok-vara/?productid=fbb49cfd-3e0b-11e6-943e-005056851dd2 Warto pamiętać, że cały proces może zająć do 3 miesięcy.

Jeśli znajdzie się chętny na kupno naszej nieruchomości, może on dać ofertę (kauptilboð) na niższą kwotę niż w ogłoszeniu. Jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy dać kontrofertę (gagntilboð) lub nie akceptować oferty.

Po zaakceptowaniu i gdy kupujący otrzyma kredyt, podpiszemy kaupsamning czyli umowę (wstępną) sprzedaży. Powinniśmy otrzymać również kwotę, którą kupujący przeznaczył na wpłatę własną. Gdy bank zakończy proces przyznania kredytu, podpiszemy umowę końcową czyli afsal. Jeżeli mieliśmy kredyt, na nasze konto bankowe przyjdzie rachunek na kwotę kredytu. Nie powinniśmy się tego obawiać, gdyż kredyt kupującego wpłynie na nasz i bank sam ,,zapłaci” rachunki. Jeśli kredyt mamy w tym samym banku co konto, może się okazać, że wszystko przejdzie automatycznie, bez rachunku widniejącego na naszym koncie bankowym. Jeżeli kredyt kupującego jest wyższy niż nasz, pozostała kwota zostanie przesłana na nasze konto.

Po sprzedaży warto dopilnować rozwiązania umów z dostawcami prądu, wody oraz Internetu.

Autor: Ewelina Gąciarska

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki

Adopcja Ciekawostki Dom Domu dzieci Dziecko Import Import zwierząt Islandia Islandie Islandii Islandzki Islandzkie Konie Konie islandzkie Kot Kota Kupno Kwarantanna Meldunek Mieszkania Mieszkanie Na Na islandii Na islandii islandia kupno nieruchomości mieszkania domu Nieruchomości Nieruchomość Pies Plan podróży Poród Przepis Przepisy Przeprowadzka Psa Psy samochody Sprawy urzędowe Sprzedaż nieruchomości Wyjazd z Islandii Wyprowadzka Zakup Zameldowanie Zameldować Zwierzęta Ściągnięcie