W większości przypadków, sprzedaż nieruchomości odbywa się na Islandii za pośrednictwem biura nieruchomości. W kraju jest spory wybór i warto kierować się przede wszystkim opinią klientów.

Agent nieruchomości pomoże nam w wycenie nieruchomości, zazwyczaj bierze się pod uwagę obecny fasteignamat (wycenę wartości nieruchomości). Jeśli robiliśmy remont lub zostało coś dobudowane, warto zrobić ponowną wycenę dzięki której podniesiemy wartość. Wpisując swój adres lub numer ewidencyjny nieruchomości, w podanym linku możemy sprawdzić obecny fasteignamat: https://www.skra.is/leit-i-fasteignaskra/

Wniosek o ponowną wycenę nieruchomości możemy wysłać tutaj: https://www.skra.is/umsoknir/eydublod-umsoknir-og-vottord/stok-vara/?productid=fbb49cfd-3e0b-11e6-943e-005056851dd2 Warto pamiętać, że cały proces może zająć do 3 miesięcy.

Jeśli znajdzie się chętny na kupno naszej nieruchomości, może on dać ofertę (kauptilboð) na niższą kwotę niż w ogłoszeniu. Jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy dać kontrofertę (gagntilboð) lub nie akceptować oferty.

Po zaakceptowaniu i gdy kupujący otrzyma kredyt, podpiszemy kaupsamning czyli umowę (wstępną) sprzedaży. Powinniśmy otrzymać również kwotę, którą kupujący przeznaczył na wpłatę własną. Gdy bank zakończy proces przyznania kredytu, podpiszemy umowę końcową czyli afsal. Jeżeli mieliśmy kredyt, na nasze konto bankowe przyjdzie rachunek na kwotę kredytu. Nie powinniśmy się tego obawiać, gdyż kredyt kupującego wpłynie na nasz i bank sam ,,zapłaci” rachunki. Jeśli kredyt mamy w tym samym banku co konto, może się okazać, że wszystko przejdzie automatycznie, bez rachunku widniejącego na naszym koncie bankowym. Jeżeli kredyt kupującego jest wyższy niż nasz, pozostała kwota zostanie przesłana na nasze konto.

Po sprzedaży warto dopilnować rozwiązania umów z dostawcami prądu, wody oraz Internetu.

Autor: Ewelina Gąciarska

Instagram: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki

Ciekawostki Ciąża Dotacje dzieci Dziecko emerytura Import Import kota na Islandię Import psa na Islandię Import zwierząt Islandia Islandzki Islandzkie Konie Konie islandzkie Kupno Macierzyński Na islandii nauka Nieruchomości Pies Plan podróży Poród Przepis Przepisy Przeprowadzka przeprowadzka do Polski Psa renta sambúð samochody Sprzedaż nieruchomości Tort chlebowy Urlop Urlop macierzyński Weterynarz wyjazd do polski Wyjazd z Islandii Wymeldowanie Wynajem mieszkania Wyprowadzka Zakup Zwierzęta zwolnienia zdrowotne Źródło