Formalności związane z wyprowadzeniem się z Islandii są proste i nie powinny sprawiać problemów. Najważniejszym krokiem będzie wymeldowanie się. Zrobimy to przez internet, jednak należy pamiętać by zrobić to w przeciągu 7 dni od wyjazdu.

Link po islandzku: https://www.skra.is/umsoknir/rafraen-skil/flutningstilkynning/

Link po angielsku: https://www.skra.is/english/e-delivery/change-of-address/

Drugim krokiem jest rozliczenie się z podatku. Tutaj istnieją dwie opcje i po skontaktowaniu się z RSK (urzędem skarbowym), otrzymamy informację czy możemy się rozliczyć od razu czy mamy to zrobić w standardowym terminie. Warto pozostawić konto w islandzkim banku do czasu, gdy rozliczenia podatkowe będą gotowe, gdyż w innym przypadku możemy mieć problem z otrzymaniem zwrotu lub rachunku.

 Jeśli planujemy zmienić numer telefonu na polski, warto zgłosić ten fakt w islandzkim banku, by nie było problemów z potwierdzeniem przelewu.
Jeżeli mamy zamiar przelać większą gotówkę do Polski, należy znieść limit przelewów za granicę. Załatwimy to jednym telefonem do naszego banku. Większe kwoty będą zgłaszane automatycznie przez nasz bank w Polsce do Banku Narodowego. Jako powracający z zagranicy obywatele Polski, mamy prawo przywieźć ze sobą dobra oraz pieniądze jako mienie przesiedleńcze i nie powinniśmy mieć z tego tytułu dodatkowych opłat lub podatku.
Planując powrót do Polski, warto pobrać z islandzkiego urzędu pracy (vinnumálastofnun), zaświadczenie o pracy na Islandii. Jako, że na wyspie nie wydaje się kart pracy, jest to jedyny ważny dokument jeżeli pracodawca w Polsce będzie takiego wymagał. Ponadto rejestrując się w polskim urzędzie pracy, otrzymamy nie tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale należy nam się prawo do zasiłku za pracę wykonaną poza granicami Polski. Do rejestracji ten dokument będzie niezbędny. Należy pamiętać, że Islandia wydaje potwierdzenie jedynie na ostatnie 3 lata pracy. 
Zanim wypełnimy główny wniosek, należy pobrać plik:

Który musi zostać wypełniony przez każdego pracodawcę, u którego pracowaliśmy przez okres ostatnich 36 miesięcy. Następnie pobieramy wniosek główny.

Wniosek wysyłamy następnie na adres mailowy: uvottord@vmst.is lub pocztowy:

 Vinnumálastofnun

Kringlan 1

103 Reykjavík


Jeżeli na Islandii ukończyliśmy kursy lub szkołę, warto przetłumaczyć dokumenty u tłumacza przysięgłego. Listę tłumaczy przysięgłych znajdziemy tu: https://www.syslumenn.is/thjonusta/utgefin-leyfi/listi-yfir-loggilta-skjalathydendur/
Planując pracę wymagającą zaświadczenia o niekaralności, może być wymagane przedstawienie takowego z Islandii. Możemy wnioskować tutaj: https://island.is/sakavottord-einstaklinga

Zaświadczenie dostaniemy w formie cyfrowej na konto skra.is. Opłata wynosi 2500 ISK

Przydatne? Wesprzyj mnie na PATRONITE

Autor tekstu: Ewelina Gąciarska