Na Islandii ciążę prowadzi położna, a nie ginekolog. Na pierwszą wizytę umawiamy się w swojej przychodni ok.12 tygodnia ciąży. Trzeba pamiętać, że w większość przypadków, nie podtrzymuje się ciąży przed 12tc, stąd na pierwszą wizytę umawiamy się około tego tygodnia. Pierwsze USG potwierdzające ciążę, wykonamy u ginekologa, ale nie jest to obowiązkowe. Będzie to płatna wizyta.

Podczas ciąży wykonuje się dwa badania USG, wykonywane przez położną (z wyjątkiem prenatalnego), pierwsze w 11-14 tygodniu ciąży i jeśli wyrazimy chęć, będzie to USG prenatalne (płatne). Należy pamiętać, że badania prenatalne wykonuje się jedynie w Reykjaviku i Akureyri. Drugie USG wykonuje się w 19-20 tygodniu ciąży i jedynie w przychodniach w następujących miastach: Akureyri, Akranes, Reykjavik, Ísafjörður. Neskaupstaður, Keflavík, Sauðárkrókur, Seyðisfjörður, Selfoss í Vestmannaeyjar. W niektórych przychodniach może być płatne. Częstsze badania USG wykonywane są, gdy istnieje taka potrzeba i są darmowe.

Wszystkie wizyty u położnej są darmowe i na każdej będzie przeprowadzone badanie moczu. Jeden lub dwa razy (o ile nie ma przyczyny wykonania częstszych badań) zostanie zbadana krew. Na wizytach kobieta jest ważona, mierzy się również brzuch by móc badać przyrost płodu.

Na Islandii na porodowkę przyjmują kobiety dopiero z mocnymi skurczami porodowymi. Jeśli skurcze są jeszcze słabe, kobieta może zostać zawrócona do domu. Najczęściej na sali znajdziemy się jedynie z położną lub dwiema. Lekarz pojawia się na zakończeniu akcji porodowej. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest dostępne na życzenie rodzącej, tak samo gaz rozweselający i znieczulenie miejscowe. Bardzo często w sali porodowej znajdują się piłki lub wanny do rodzenia.

Po urodzeniu, dziecko podane jest od razu mamie i zaleca się przystawienie do piersi. Następnie dziecko jest ważone i, jeśli rodzice wyrażą chęć, dostanie zastrzyk z witaminą K. Na Islandii pierwsze szczepienia wykonuje się dopiero w 3 miesiącu życia dziecka.

W szpitalu najczęściej sale są prywatne dla matki, dziecka oraz ojca. Zapewnione jest wyżywienie, często również dla taty. Wyprawka może się różnić w zależności od szpitala. W niektórych (np. Akranes) zapewnione są pampersy, a nawet ubranka na czas pobytu dziecka w szpitalu. W większości zapewnione są podkłady dla kobiet, ręczniki oraz kosmetyki (szampon, odżywka, mydło). Za pobyt ojca dziecka, w większości zapłacimy drobną kwotę za wyżywienie.

Kilka dodatkowych informacji:

Autor tekstu: Ewelina Gąciarska

Adopcja Ciekawostki Dom Domu dzieci Dziecko Import Import zwierząt Islandia Islandie Islandii Islandzki Islandzkie Konie Konie islandzkie Kot Kota Kupno Kwarantanna Meldunek Mieszkania Mieszkanie Na Na islandii Na islandii islandia kupno nieruchomości mieszkania domu Nieruchomości Nieruchomość Pies Plan podróży Poród Przepis Przepisy Przeprowadzka Psa Psy samochody Sprawy urzędowe Sprzedaż nieruchomości Wyjazd z Islandii Wyprowadzka Zakup Zameldowanie Zameldować Zwierzęta Ściągnięcie