Islandia nie zawsze była Islandią. Co ciekawe, miała i ma wiele innych nazw. Według islandzkiej księgi Landnámabók, pierwszym odkrywcą Islandii był Naddoður, który nadał wyspie nazwę Snæland czyli ,,kraj śniegu”. Niedługo potem, na Islandię przybył Szwed Garðar Svavarson, który nazwał ją na swą cześć ,,Garðarshólmi”.

W niektórych źródłach możemy natknąć się na nazwę ,,Thule” lub ,,Ultima Thule”. Pewien grecki żeglarz, Pyteasz z Massalli mówił tak o znalezionej przez siebie wyspie na Atlantyku. Nie wiadomo jednak czy mowa o samej Islandii, gdyż niektórzy historycy twierdzą, że Pyteasz natknął się raczej na którąś z Wysp Szetlandzkich lub Owczych.

Czasami można usłyszeć również nazwę ,,Klaki” czyli ,,kostka lodu”. Jest to potoczna, żartobliwa nazwa wyspy, używana przez Islandczyków. Inne, czesto poetyckie nazwy Islandii to: Frón, Ísafold, Ísaland, Hrímland oraz Hrímlund.

Skąd więc się wzięła nazwa ,,Islandia”? Nadał ją wyspie Flóki Vilgerðarsson, znany bardziej jako ,,Hrafna-Flóki” czyli ,,Kruczy Flóki”, gdyż używał kruków, które wypuszczał na morzu by zbadać czy znajduje się blisko lądu.

Autor tekstu: Ewelina Gąciarska