Zanim rozpoczniemy procedurę, należy się upewnić, że kot ma nr chip oraz ważne szczepienia i odrobaczenie. Zabroniony jest import ciężarnych oraz karmiących kotek i kotów, które są ranne lub niedawno przeszły operację.

Należy zacząć od wystąpienia o pozwolenie na import kota do MAST. Mając islandzką kennitala, zrobimy to przez Internet: https://umsokn.mast.is/OnePortal/login.aspx?ReturnUrl=%2foneportal

Instrukcja krok po kroku dostępna tutaj: https://naislandii.pl/2020/11/10/pozwolenie-na-import-psa-kota-formularz-krok-po-kroku/

Osoby bez kennitala muszą wypełnić formularz

Najważniejszy jest formularz importowy. Należy to wydrukować i na bieżąco uzupełniać.

Kolejny krok to wybór ośrodka kwarantanny. Na Islandii są dwa miejsca, jedno znajduje się na Reykjanes, strona www: https://einangrun.weebly.com/ Drugi ośrodek znajdziemy w miejscowości Hella na południu Islandii: https://www.okkarmosel.com/

Szczepienie przeciwko wściekliźnie: najpóźniej 120 dni przed importem.

Miareczkowanie (badanie na przeciwciała wścieklizny) najwcześniej 30 dni po szczepieniu. Od dnia pobrania krwi do badania należy poczekać 90 dni, dopiero po tym czasie import kota na Islandię będzie możliwy. Badanie jest ważne tak długo jak szczepienie przeciwko wściekliźnie według producenta danej szczepionki. Wynik musi wynieść minimum 0,5 a.e/ml. Badanie może zostać przeprowadzone tylko przez certyfikowane laboratorium. Listę znajdziemy tutaj: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/approved-labs_en

Inne szczepienia: kot musi mieć ważne szczepienia przeciwko: panleukopenii, kociej grypie i kociemu katarowi. Nie później niż 14 dni przed wylotem. Szczepienia są ważne tak długo jak według producenta danej szczepionki.

Badanie na kocią białaczkę (FeLV): Należy wykonać w przeciagu 30 dni przed wyjazdem (zalecane pomiędzy 21, a 28 dniem). Wynik musi być ujemny, a badanie wykonane jedną z podanych metod: PCR, ELISA, IFA lub szybki test (test kits) przeprowadzony w szpitalu. Na certyfikacie muszą znaleźć się podane informacje: nazwa laboratorium, nr.chip kota, data pobrania krwi do badania oraz wynik. Certyfikat musi być po angielsku. W przypadku szybkiego testu: rodzaj testu.

Badanie na FIV (wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów): wykonane w przeciągu 30 dni przed wyjazdem (zalecane pomiędzy 21,a 28 dniem). Wynik musi być negatywny, a badanie przeprowadzone jedną z następujących metod: ELISA, Western Blot lub szybki test (test kits) przeprowadzony w szpitalu. Na certyfikacie muszą znaleźć się podane informacje: nazwa laboratorium, nr.chip kota, data pobrania krwi do badania oraz wynik. Certyfikat musi być po angielsku. W przypadku szybkiego testu: rodzaj testu.

Pierwsze odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym: wykonujemy pomiędzy 21, a 28 dniem przed importem. Listę akceptowanych środków znajdziemy tutaj:

Drugie odrobaczenie i zabezpieczenie przeciwko pasożytom zewnętrznym: wykonujemy pomiędzy 5,a 10 dniem przed importem.

Ocena stanu zdrowia kota przed wylotem: musi zostać przeprowadzona pomiędzy 5, a 10 dniem przed importem. Weterynarz powinien podpisać się na formularzu importowym i sprawdzić dokładnie czy wszystkie dane znajdują się na nim.

Pozwolenie na eksport kota od Powiatowego Inspektoriatu Weterynaryjnego: w powiatowym inspektoracie, lekarz weterynarii powinien wypełnić właściwe pola na formularzu importowym. W zależności od inspektoratu, może być wymagane ,tłumaczenie przysięgłe dokumentu. UWAGA! Od września 2021 nastąpiły zmiany i pozwolenie od powiatowego inspektoriatu nie jest wymagane.

Przesłanie dokumentów do MAST: po wypełnieniu formularza, należy przesłać go skanem wraz z certyfikatami wyników badań. Wysyłamy na adres: petimport@mast.is

Paszport: Islandia nie wymaga paszportu, ale nie ma bezpośrednich lotów z Polski na Islandię i będziemy go potrzebować by wyjechać i wjechać do innego kraju. Paszport należy zalegalizować w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym, może być wymagane badanie stanu zdrowia kota na 48 godzin przed wyjazdem.

Jeśli wszystko jest w porządku to dostaniemy formularz wraz z pieczątką MAST oraz podpisem. Wszystkie dokumentu i certyfikaty (oryginały) muszą być w kopercie, przyklejone do transportera kota.

Lot: na Islandię kota można wywieźć TYLKO samolotem i jedynie na lotnisko w Keflaviku. Przylot powinien być pomiędzy godziną 06.00, a 17.00. W innym przypadku zapłacimy dodatkowy koszt. Transporter musi spełniać wymogi IATA. Obecnie 2 linie lotnicze, które zabierają zwierzęta, latają regularnie na Islandię: SAS oraz Icelandair.

Opłata celna: Jeśli posiadamy kota mniej niż rok, będziemy musieli zapłacić podatek od ceny jego zakupu. Jeżeli posiadamy kota dłużej niż rok, należy przedstawić dowód (np.skan książeczki zdrowia). Zapłacimy jednak opłatę za odprawę celną (4700 ISK). Dokumenty należy wysłać na adres: tollskyrsla@icelandaircargo.is

Dokument potwierdzający odprawę celną należy pokazać przy odbiorze kota z kwarantanny, inaczej nie zostanie on wydany.

Koszt ściągnięcia kota na Islandię

Kwarantanna: 100 tyś ISK (Hafnir) lub 110 tyś ISK (Hella)

Pozwolenie na import: 37.400 ISK

Opłata celna: zależna od ceny kota lub 4700 ISK jeśli kota posiadamy ponad rok

Bilet lotniczy i transport na lotnisko z Polski (zależne od linii)

Jeśli przylecimy poza godzinami 06.00-17.00 dodatkowa opłata wynosi 15.000 ISK

Kot, który nie został zachipowany na Islandii będzie wpisany do bazy i koszt to 1500 ISK

Miareczkowanie: ok.200 zł

Inne badania i wizyty: zależnie od ceny danej kliniki weterynaryjnej, przeciętnie jest to koszt 200-500 zł.

Transporter dla kota to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Kilka dodatkowych informacji:

Kota nie widzimy na lotnisku w Keflaviku, gdyż jest on po przylocie badany przez weterynarza, sprawdzane jest czy transporter spełnia wymogi IATA i jest przewieziony od razu do ośrodka kwarantanny. Możemy tam dzwonić i nawet prosić o zdjęcia kota. W transporterze nie należy zostawiać drogich legowisk, a obrożę ściągnąć lub kupić tanią, gdyż zarówno obroża jak i wszystko z transportera zostaje zutylizowane. Transporter zostanie rozłożony i zdezynfekowany. Jeśli nasz kot musi jeść specjalistyczną karmę, należy ją dostarczyć do osrodka kwarantanny, ale najlepiej wyliczyć ile kot jej potrzebuje na cały pobyt, gdyż reszta nie zostanie nam zwrócona, a zutylizowana. W ośrodku kwarantanny kot będzie dwukrotnie badany przez weterynarza i na koniec dostaniemy formularze z tych kontroli.

Aktualizacja 26.20.2021: MAST uruchomił czat (na stronie MAST, dostępny w dni robocze w godzinach 9-12 oraz 13-15) dla osób ściągających psy i koty na Islandię oraz specjalny KALKULATOR pomagający w zaplanowaniu dat badań.

Autor: Ewelina Gąciarska

Masz pytania? Napisz na instagramie: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki

Pomocne? Wesprzyj mnie na PATRONITE