O co chodzi z tymi obciążnikami?
Zacznijmy od…kopyt.
Jeźdźcy starej daty „zapuszczali” (niektórzy nadal tak robią) kopyta by były dłuższe. W efekcie kopyto było cięższe, a koń nogi podnosił wyżej, a niekiedy chód był równy. Oczywiście ma to wpływ na kopyta i nogi konia i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, więc obecnie na przeglądach hodowlanych i zawodach są konkretne wytyczne co do długości kopyta (zależnie od wzrostu konia).

Podkowy– Każdy koń startujący w zawodach czy na przeglądzie musi być podkuty. W Islandii używa się podków lżejszych i cięższych, te zwykłe mają grubość 6-8mm, a ciężkie 10mm i więcej. Czasami kuje się konie ciężej na przód lub tył, w zależności co chcemy poprawić (np.gdy koń nie chce kłusować można podkuć ciężej na przód, a gdy jest odwrotnie- koń kłusuje, a töltować nie chce- można dociążyć tył by koń robił mniejsze kroki i łatwiej mu było töltować). Różnie to działa na konie.
Na zawodach koń może mieć maksymalnie 10mm podkowy i muszą być takie same na wszystkich nogach. Podkładki pod podkowę można użyć tylko w lżejszych podkowach.
Na przeglądzie hodowlanym podkowy mogą mieć maksymalnie 8mm.

Kaloszki. Zazwyczaj z gumy lub ze skóry. Na zawodach mogą mieć maksymalnie 250g (są cięższe, nawet po prawie 400g, ale niedozwolone na zawodach), a na przeglądzie hodowlanym 120g i być w ciemnym kolorze. Mogą być tylko na przednich nogach.
Po co się ich używa? Głównie po to by koń wyżej chodził i pomóc mu iść z dobrym taktem. Na Bjarmiego używałam ok.3 razy w sezonie, pomocne były żeby tölt był równy i w takcie, ale jestem zwolennikiem osiągania tego poprzez trening. Czasami jednak pomagały mu przypomnieć o co chodzi. Na Brimirze używałam dosyć często, bo w wolnym kłusie czy tölcie bardzo powłóczył nogami, potykał się i bałam się, że upadnie. Potem zakładałam po prostu ochraniacze z żelem chłodzącym w środku (były ciężkawe).

Na zdjęciu dwa typy kaloszków- zwykłe z grubej gumy oraz takie, które są zakładane na kopyto (zaczep z przodu kopyta).

Autor tekstu: Ewelina Gąciarska

Ciekawostki Ciąża Dotacje dzieci Dziecko emerytura Import Import kota na Islandię Import psa na Islandię Import zwierząt Islandia Islandzki Islandzkie Konie Konie islandzkie Kupno Macierzyński Na islandii nauka Nieruchomości Pies Plan podróży Poród Przepis Przepisy Przeprowadzka przeprowadzka do Polski Psa renta sambúð samochody Sprzedaż nieruchomości Tort chlebowy Urlop Urlop macierzyński Weterynarz wyjazd do polski Wyjazd z Islandii Wymeldowanie Wynajem mieszkania Wyprowadzka Zakup Zwierzęta zwolnienia zdrowotne Źródło