Plan podróży na jeden dzień

AKRANES I BORGARFJÖRÐUR

1.Naszym pierwszym przystankiem będzie miasteczko Akranes. Możemy wejść na sam szczyt latarni morskiej, pospacerować po plaży Langisangur i wykąpać w jacuzzi z widokiem na ocean. Dla chętnych, w miasteczku jest wrak kutra- Höfrungur AK91. Ze stolicy mamy niecałą godzinę drogi. Zwiedzanie zajmie nam 30-45 min.

Bjössaróló

2.Następnie jedziemy do Borgarnes. Nieopodal głównej drogi biegnącej przez miasteczko znajdziemy domy torfowe (Hlidartúnshúsin). Dla chętnych, w Landnámssetur (The Settlement Center) znajdują się dwie interaktywne wystawy poświęcone osadnictwu oraz Sadze o Egilu, dostępne również po polsku. Jeśli mamy dzieci to na pewno ucieszy ich wizyta na niezwykłym, ręcznie robionym placu zabaw- Bjössaróló.

Wyjeżdżając z miasteczka, zajedziemy na wieżę ciśnień (Borgarnes Watertower Viewpoint), która jest jednocześnie wieżą widokową i z jej szczytu można podziwiać widoki na miasteczko i okoliczne góry. Podróż i zwiedzanie zajmą nam ok.60-90 min.

Glanni

3. Jedziemy w stronę Bifröst. Znajdziemy tam wulkan Grábrók, na który można wejść. Nieopodal znajduje się wodospad Glanni oraz źródełko o przepięknych barwach- Paradísarlaut. Podróż i zwiedzanie zajmą nam 45-90 min.

4.Kolejny przystanek to Húsafell. Możemy pospacerować po licznych ścieżkach, a także zwiedzić historyczne miejsce Draugarétt, w którym pewien pastor odprawił na drugi świat 81 duchów zesłanych na niego przez nieprzyjaciół. Podróż i zwiedzanie zajmą nam ok. 60 min.

5.Następnie udajemy się na wodospady Hraunfossar oraz Barnafoss. Z drugim wiąże się legenda, według której dwójka dzieci utopiła się wpadając do wodospadu, a ich matka rzuciła klątwę by nikt nie przeszedł przez wodospad żywy. Zwiedzanie i podróż zajmie nam ok.15-30 min.

Hraunfossar

6.Kolejny przystanek to mała miejscowość Reykholt. Mieszkał tam Snorri Sturluson, który jest autorem m.in. Eddy. Ponadto znajdziemy tam źródełko, w którym podobno brał kąpiel. Podróż i zwiedzanie zajmie ok. 20-35 min.

Deildartunguhver

7.Kolejna atrakcja to ,,ścieżka trolli” przy Fossatún. Poznamy nie tylko ich historię, ale także wejdziemy do kotła trollicy Grýli czy siądziemy na ogromnym krześle. Po drodze na to miejsce, zerkniemy na najpotężniejsze źródło geotermalne Europy- Deildartunguhver. Na spragnionych relaksu czeka pobliskie spa- Krauma. Podróż i zwiedzanie zajmą nam ok. 30-45 min (bez czasu na kąpiel w spa).

Opcjonalnie, 10 min od poprzedniego przystanku, znajduje się miasteczko Hvanneyri. Zwiedzimy tam muzeum rolnicze.

Fossatún

9.Droga do stolicy zajmie nam nieco ponad godzinę. Jeśli mamy siłę po 4-6 godzinach zwiedzania, zamiast przez tunel Hvaljarðargöng, możemy przejechać przez fiord Hvaljörður, w którym oprócz wodospadów i niesamowitych, znajdziemy również muzeum wojny. Jeśli wybierzemy opcję przez fiord, należy zarezerwować dodatkową godzinę na podróż i zwiedzanie.

Więcej ciekawych miejsc znajdziesz na instagramie: https://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki/

Rating: 5 out of 5.