Fasteignamat to wycena wartości nieruchomości, wyliczana co roku w lutym. Jest to kwota, którą można się sugerować przy sprzedaży nieruchomości, pomagająca przy ustaleniu ceny.

Co roku, przedstawiciele ds.nieruchomości (Byggingarfulltrúar) wysyłają do swojej gminy informacje o nowych nieruchomościach, zmianach w obecnych oraz o wyburzonych. Wycenę wartości nieruchomości na przyszły rok, sprawdzimy już od czerwca, a obowiązuje ona od 31 grudnia.

Im wyższa wycena wartości nieruchomości, tym wyższy podatek od nieruchomości. Wycena jest na podstawie lokalizacji, stanu oraz cen podobnych nieruchomości w okolicy. Jeżeli mamy zamiar sprzedać nieruchomość i przeprowadziliśmy remont, warto wnioskować o ponowną wycenę nieruchomości. Zrobimy to przez internet, tutaj: https://www.skra.is/umsoknir/eydublod-umsoknir-og-vottord/stok-vara/?productid=fbb49cfd-3e0b-11e6-943e-005056851dd2

Zostaniemy poproszeni o spis dokonanych zmian w nieruchomości oraz dołączenie zdjęć z zewnątrz oraz z każdego pomieszczenia. Jest to darmowe, a wniosek zostanie rozpatrzony w przeciągu 3 miesięcy.