Islandzkie prawo jest dosyć surowe jeżeli chodzi o posiadanie zwierząt. Sprawa wcale nie wygląda inaczej w przypadku kur. Chcąc posiadać te zwierzęta na Islandii, należy poznać obowiązujące prawo. Według niego, na obszarze ścisłej zabudowy (isl. Þéttbýli) czyli w miejscu, w którym mieszka przynajmniej 200 osób, a odległość między domami nie wynosi więcej niż 50m, na posiadanie kur musimy mieć pozwolenie. Posiadanie koguta jest w takim przypadku zabronione.

Każda gmina ma inne przepisy i zezwala na różną ilość posiadanych kur. Dla przykładu:

Reykjavík zezwala na posiadanie 4 kur i trzeba wystąpić o pozwolenie do gminy oraz przedstawić pozwolenie właścicieli sasiadujacych nieruchomości.

Mosfellsbæ zezwala na 6 kur i również należy wystąpić o pozwolenie, które jest ważne przez 5 lat. Po tym czasie należy wystąpić o pozwolenie ponownie. Tu możemy wystąpić o pozwolenie: https://www.mos.is/stjornkerfi/starfsemi/umsoknir/leyfi-til-haensnahalds-i-thettbyli/

Akureyri zezwala na posiadanie 15 kur, po otrzymaniu na nie pozwolenia.

Jak widać, przepisy są różne w zależności od danej gminy. W każdym razie należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami i pamiętać, że koguta nie wolno trzymać w obszarach ścisłej zabudowy, a puszczanie kur luzem, również jest zabronione prawnie.

Więcej ciekawostek i odpowiedzi na pytania znajdziesz na instagramie: http://www.instagram.com/islandzkie.ciekawostki/