Pracując na Islandii, mamy obowiązek opłacania składek na poczet funduszu emerytalnego. W kraju istnieje kilka funduszy i podpisując umowę o pracę, możemy wybrać ten, do którego chcemy płacić składki. Nie trzeba być cały czas w jednym funduszu. Ponadto można opłacać składki na dodatkowy fundusz emerytalny. Co jednak się dzieje, gdy mamy zamiar wrócić do Polski?

W przypadku pieniędzy uzbieranych na dodatkowym funduszu emerytalnym, możemy je wypłacić jedynie w przypadku kupna pierwszej nieruchomości. Niektóre fundusze zezwoliły na ich wypłatę również ze względu na sytuację związaną z COVID-19. Natomiast można go wypłacić w całości dopiero po osiągnięciu 60 roku życia, ale należy pamiętać, że od tej kwoty należy zapłacić wtedy podatek.

Jeżeli chodzi o pieniądze uzbierane na zwykłym funduszu emerytalnym, przy wyjeździe z Islandii, w całości mogą je wypłacić jedynie obywatele spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oraz Północnej Ameryki.

Nie jest więc możliwa wypłata pieniędzy z funduszu emerytalnego przed osiągnięciem wymaganego wieku, jeśli jesteśmy obywatelami Polski. Nie tracimy natomiast wypracowanego prawa do emerytury i odłożonych składek, nawet jeśli minęło kilka lat od wyjazdu z Islandii.

Co musimy zrobić, po osiągnięciu wieku emerytalnego, aby otrzymać pieniądze z islandzkiego funduszu emerytalnego?

Po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego, musimy skontaktować się w Polsce z ZUS, który współpracuje z Tryggingastofnun (urzędem odpowiedzialnym m.in za renty i emerytury). Następnie ZUS wysyła wniosek do Tryggingastofnun, który przesyła dokumenty do odpowiedniego funduszu emerytalnego na Islandii (lub kilku, zależnie od tego w ilu funduszach mieliśmy odkładane składki) oraz sprawdza prawo do emerytury, wypracowane na Islandii. Ze względu na umowę pomiędzy Islandią, a Polską, mamy prawo do pobierania emerytury w Polsce, wypłacanej z Islandii.

Islandzki Związek Funduszy Emerytalnych (Landssamtök Lífeyrissjóða) zaleca, w miarę możliwości, zachowanie islandzkiego konta bankowego do wypłat emerytury oraz islandzkiego numeru telefonu, by móc się logować do konta bankowego za pomocą internetowego dowodu (rafræn skilríki). Można oczywiście dostawać wypłatę emerytury na polskie konto, ale pieniądze mogą dojść z lekkim opóźnieniem ze względu na procedury bankowe.

Swoje prawo do emerytury oraz odłożone składki możemy sprawdzić tu: http://www.lifeyrismal.is/is/lifeyrisgattin (musimy wejść w nasz fundusz emerytalny, do którego opłacamy składki, a następnie się zalogować).

Wpis napisany na podstawie informacji udzielonych przez pracowników Islandzkiego Związku Funduszy Emerytalnych (Landssamtök Lífeyrissjóða).

Pomocne? Wesprzyj mnie na PATRONITE