Sprowadzenie samochodu z Islandii do Polski bywa czasochłonne i męczące. Wiele osób decyduje się na powierzenie papierologii firmie specjalizującej się w imporcie samochodów. Jeśli chcemy to zrobić na własną rękę, poniżej kilka przydatnych informacji uzyskanych na podstawie własnych doświadczeń w tym temacie. Warto wiedzieć, że sprowadzenie samochodu z Islandii będzie droższe niż z krajów UE. Znacznie taniej wyjdzie sprowadzenie samochodu na mienie przesiedleńcze, gdyż możemy być zwolnieni z opłaty cła, podatku oraz akcyzy (gdyż Islandia jest w EFTA). Więcej przeczytamy tu
Jakie warunki trzeba spełnić by sprowadzić samochód na mienie przesiedleńcze?
- Dowód na użytkowanie samochodu na terenie Islandii przez okres przynajmniej ostatnich 6 miesięcy (np.umowa kupna)
- Dowód nieprzerwanego przebywania na terenie Islandii przez okres minimum roku przed wyprowadzką (np.dowód zameldowania, umowa o pracę)
- Samochodu nie będziemy mogli użyczać ani sprzedać przez okres roku od czasu rejestracji w Polsce
Jakie dokumenty z Islandii są potrzebne?
- Umowa kupna-sprzedaży samochodu (jeśli nie mamy lub zgubiliśmy, można pobrać z samgongustofa), warto podjechać do Samgongustofy po pieczątkę
- Dowód rejestracyjny (skráningarskírteini), możemy zamówić poprzez zalogowanie się na stronie samgongustofa
- Dowód ubezpieczenia samochodu (należy skontaktować się mailowo ze swoją ubezpieczalnią, przy okazji warto poprosić o dokument potwierdzający przysługujące nas zniżki, które są honorowane w Polsce)
- Wszystkie dokumenty powinny być przetłumaczone na język polski (najlepiej u tłumacza przysięgłego, chociaż tu zależy już od danego urzędnika w Polsce)
Jeśli nie sprowadzamy samochodu na mienie przesiedleńcze, mamy obowiązek opłaty celnej oraz akcyzy i podatku. Opłatę celną dokonujemy w miejscu, w którym samochód przekracza granicę Unii Europejskiej*. Jeśli przyjeżdżamy promem do Danii, odprawiamy się w Danii. Inaczej czeka nas indywidualne postępowanie w urzędzie celnym, tygodnie biegania po urzędach oraz opłata odsetek karnych (znane z autopsji). Cło wynosi 10% od kwoty zakupu samochodu wraz z kosztem transportu (w przypadku promu, musimy dołączyć bilet). Wysokość akcyzy jest zależna od pojemności silnika: do 2000 cm³ – 3,1%, powyżej 2000 cm³ – 18,6% (od kwoty zakupu pojazdu). Akcyzę zapłacimy w urzędzie skarbowym.
Jakie dokumenty należy przedstawić przy rejestracji samochodu w wydziale komunikacji?
- Umowa kupna-sprzedaży (oryginał oraz tłumaczenie)
- Odprawa celna (jeśli dotyczy)
- Potwierdzenie opłaty akcyzy (jeśli dotyczy)
- Potwierdzenie przeprowadzonej kontroli technicznej (UWAGA! Na przegląd jedziemy w Polsce, islandzki ,,papierek” nie jest ważny)
- Potwierdzenie opłaconego podatku za import towaru lub dokument potwierdzający brak obowiązku uiszczania podatku
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej
- Tablice rejestracyjne (wydział komunikacji sam je odsyła na Islandię)
- W dniu rejestracji samochodu w Polsce, przepada nam islandzkie ubezpieczenie i musimy je ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji (a wcześniej się nie da, bo tablice spoza UE, więc dobrze mieć już umówionego agenta ubezpieczeń)
Formalności na Islandii po rejestracji samochodu w Polsce
- Zgłaszamy w Samgongustofie, że samochód jest zarejestrowany w Polsce (żeby nie naliczali podatku drogowego i zwrócili część zapłaconego z góry)
- Zgłaszamy w islandzkiej ubezpieczalni, że samochód jest zarejestrowany w Polsce
*Ze względu na covid, możemy zostać poproszeni o dokonanie oclenia w swoim kraju (tj.w Polsce), w agencji celnej. Z powodu nietypowego dla wszystkich okresu, niektóre formalności mogą nieco odbiegać od oficjalnych wymogów
W przypadku pytań, zapraszam do kontaktu poprzez instagram