Zapewne wiele osób zastanawia się nad ściągnięciem swojego samochodu na Islandię. Jak wygląda procedura, jakie potrzebne są dokumenty oraz ile to kosztuje?

Czy można ściągnąć pojazd na mienie przesiedleńcze?

Według prawa, należy uiścić opłatę importową/celną. Jednak w przypadku importu na mienie przesiedleńcze, opłatę można odroczyć w czasie o miesiąc. Wymagany jest udokumentowany pobyt w innym kraju przez okres minimum roku przed przyjazdem na Islandię, a osoba importująca, musi posiadać meldunek na Islandii i ściągnąć pojazd do miesiąca czasu po przyjeździe.

Na samym początku należy się udać do Wydziału Komunikacji (Samgongustofa), gdzie wypełnimy wniosek o zarejestrowanie samochodu.

Wymagane dokumenty:

-Dowód rejestracyjny

-Rachunek za koszt transportu samochodu na Islandię (musi zawierać dane importera oraz numer VIN)

-Dokument zawierający informacje o pojeździe (spis na wniosku) potwierdzone certyfikatem od producenta lub certyfikowanej stacji przeglądu technicznego (lista TUTAJ)

Po otrzymaniu tablic rejestracyjnych, należy dokonać opłaty celnej.

Możemy użyć kalkulatora dostępnego na stronie: TUTAJ

Opłata naliczana jest na podstawie ceny samochodu wraz z kosztem transportu oraz emisji CO2 + podatek 24%.

Dla przykładu, opłata za samochód wart 40.000 PLN o emisji CO2 193 (suv), koszt to 1.023.667 ISK, natomiast dla samochodu o tej samej wartości, ale emisji 0 (samochód elektryczny), koszt to już 315.280 ISK.

Są to wyliczenia orientacyjne, na podstawie danych z powyższego kalkulatora z urzędu skarbowego. Przy imporcie, urząd celny indywidualnie wylicza każdy pojazd.

Szukasz ciekawostek? Zerknij na mój INSTAGRAM